Jde to i bez klimatizace: Jak se v létě přirozeně ochladit v bytě

28.6.2022

V letních měsících si zejména majitelé bytových jednotek na rozpáleném sídlišti přejí mít ve svém domě klimatizaci. Pokud tento přístroj nemáte, vsaďte na osvědčené triky.

Proudění vzduchu není všechno

V rámci našeho bytu bychom stále měli dbát na to, ať je zde dostatek prostoru pro proudění vzduchu i energie. V mnoha případech pomůže šetrná rekonstrukce bytu. Někdy stačí jen nahradit stávající nábytek a pořídit si vestavěné skříně. Snažte se, aby ve vaší domácnosti nepřevládaly držiče prachu, a aby zde bylo uklizeno. Při větrání bytu se to bude skutečně hodit. Vzdušnost bytu je potřebná. Není to ale všechno.

Větrejte chytře

V letních měsících se snažte větrat tak, aby to pro vás bylo přínosné. Nejlepší čas pro větrání je samozřejmě v noci. Bojíte se, že by v tuto dobu vniknul do vašeho příbytku zloděj? Nechejte si okna zavřená a vyvětrejte do průvanu vždy před spaním, následně po probuzení. Větrat se vyplácí co nejdříve v ranních hodinách, poté se vzduch již rychle otepluje.

Používejte stínicí techniku

Nechcete, aby se po příchodu z práce ocitla vaše rodina v horkém bytě? Než se ráno rozprchnete za svými povinnostmi, zastřete. Použijte stínicí techniku, kterou v oknech máte. žaluzie, rolety, venkovní žaluzie. To vše slouží v létě k tomu, aby se nemohly místnosti příliš vyhřát. Odměnou za ranní úsilí vám bude příjemný chládek v době, kdy se do bytu opět navrátíte.

Hlídejte si vlhkost vzduchu

V letních měsících se nám hůře v bytě dýchá i proto, že je vzduch příliš suchý. Jednoduchý trik pro zvlhčení je zároveň velmi užitečný. Pusťte si běžný prací program vaší pračky s odloženým startem tak, aby bylo vypráno v době, kdy budete ráno vstávat. Následně prádlo rozvěste na sušáky v bytě. Po příchodu domů bude doma vlhký a voňavý vzduch. Přebytečnou vlhkost navíc snadno vyvětráte. Jde to i bez klimatizace.

Jde to i bez klimatizace: Jak se v létě přirozeně ochladit v bytě

Zpět na stránku blog