Jak dlouho zabere rekonstrukce bytu a co všechno zařídit?

5.9.2022

Taková rekonstrukce bytu je nákladná a časově náročná věc, ale stojí to za to! Není nic lepšího než to, když si byt upravíte přesně podle svých představ. Než se ale do rekonstrukce pustíte, zjistěte si veškeré potřebné informace.

Měli byste rekonstrukci provádět postupně, nebo najednou?

Pokud uvažujete o rozložení několika projektů, z finančních důvodů, měli byste zvážit jejich provedení najednou. Sice se jedná o větší částku na začátku, ale pravděpodobně to bude mít lepší poměr cena/výkon. Zatímco například čekáte na dodání skříní, může váš dodavatel vymalovat ložnici nebo nainstalovat podlahové lišty. Zvažte také nákladovou a časovou efektivitu při využití již naplánovaných povolení a dělníků pro váš projekt v plném rozsahu namísto jejich zajištění na vícekrát.
PS: pokud přemýšlíte nad novým nábytkem, takový nábytek na míru, je výhodnější než klasický katalogový, co vy na to?

Obecný časový rámec pro přestavbu jedné ložnice

Jako vždy záleží na velikosti a složitosti, jak dlouho bude celá rekonstrukce bytu trvat. Pokud nebudete stěhovat stěny ani měnit elektrické či vodovodní rozvody, bude renovace vašeho bytu kratší. V průměru byste si měli na práce při rekonstrukci jednopokojového bytu shora dolů vyčlenit přibližně dva maximálně čtyři měsíce.

Čím začít?

Nejdříve si původní stav pořádně prohlédněte a ujasněte si, co vlastně plánujete předělat a jak. Rozvrhněte si i to, zda se bude montovat nový nábytek. Je dobré si zakreslit, kudy povede nová elektřina, kde chcete zásuvky a kudy povedou další rozvody. Zkontrolujte stav původních stěn. U starých domů je běžné, že omítky na stěnách a stropech příliš nedrží.

Na co dalšího se zaměřit?

Pokud jde o rekonstrukci domu, nejdříve zjistěte stav izolace a hydroizolace. Vyřešte tedy nejprve zateplení různých konstrukcí. Samotná rekonstrukce pak obvykle začíná demontáží vestavěného nábytku a vybavení a poté případnou demolicí starých a stavbou nových stěn.

Jaké jsou náklady na rekonstrukci bytu?

V tomto případě závisí na mnoha faktorech, zejména na použitých materiálech, rozměru rekonstruované plochy a rozsahu prací. Obecně se ale dá říct, že pokud se pro rekonstrukci použijí materiály za přijatelné ceny, vyjde taková renovace na 7000 - 9000 Kč/m2. Polovina přitom připadne na samotnou práci a polovina na použitý materiál.

Jak dlouho zabere rekonstrukce bytu a co všechno zařídit?

Zpět na stránku blog