Nízký odhad nákladů jako nejčastější chyba při rekonstrukcích bytů

24.11.2020

Do rekonstrukce bytu nebo rodinného domu se rozhodně nepouštějte bez pomoci řemeslníků. S jejich pomocí a osvědčenými postupy se i renovace stihne za poměrně krátkou dobu a bez zbytečných nákladů spojených s nepředvídatelnými situacemi a problémy. Jejich pomocné ruce si však předem započítejte do odhadu nákladů.

Velkou chybou je vynechat odhad nákladů. Před každou renovací je zapotřebí zjistit, kolik asi bude rekonstrukce stát a jestli nám na to vůbec stačí finanční rozpočet. Jak již bylo zmíněno, na odhad nákladů většina lidí zapomíná, jiní zase udělají tu chybu, že si svůj rozpočet stanoví příliš nízký.

Odhad nákladů je důležitý hlavně v případě, že si plánujete půjčit od banky nebo nebankovní společnosti. V tomto případě neudělejte tu chybu, že byste zapomněli na rezervu. Raději se vyplatí půjčit si více a radši, ať zbyde, než si půjčit méně a pak si lámat hlavu nad tím, jak zbylé náklady pokrýt.

Rekonstrukce se může prodražit

Bohužel je nepsaným pravidlem, že se rekonstrukce zpravidla prodraží. Proto do svého odhadu nákladů zakomponujte i nemalé rezervy, které budou záchranou ve chvíli, kdy se koupí o něco dražší materiál nebo kdy se bude muset přikoupit více dlaždiček či jiného obkladu. K prodražení renovace může dojít také v případě, že narazíte na nepředvídatelné věci. Kupříkladu zjistíte, že jsou zdi v komoře popraskané nebo že rohy místností sužuje plíseň. Přípravky proti tomuto nevítanému hostu jsou tedy rázem na seznamu mimořádných výdajů, které mohou pokrýt rezervy, s nimiž jste při odhadu nákladů počítali.

Lepší je mít víc než méně

Jak již bylo zmíněno, zejména pokud si půjčujete od banky nebo nebankovní společnosti počítejte s tím, že rekonstrukce bude dražší, než jak se na první pohled jeví. Pamatujte na to, že snazší je získat od banky vícero peněz prvně než podávat několik opakovaných žádostí.

Nízký odhad nákladů jako nejčastější chyba při rekonstrukcích bytů.

Zpět na stránku blog