Osvětlení kuchyně musí být především promyšlené

29.10.2022

Při rekonstrukci bytu se už od počátku přemýšlí nad tím, jaké zařízení se koupí. Máme vybranou kuchyňskou linku, její barvu, také barové stoličky. Co však promyšlené nebývá a je to velká chyba, je samotné osvětlení. Jedna z nejvíce klíčových věcí podílejících se na naší spokojenosti a celkovém komfortu, který v kuchyňském koutu budeme pociťovat. Osvětlení je zkrátka alfou i omegou a podílí se na celkové atmosféře, jež se touto místností bude linout.

Usnadnění práce i eliminace bolestí hlavy

Výběr správného osvětlení není jen estetickou záležitostí a rozhodně jen na základě toho, jak osvětlení v interiéru vypadá, bychom se neměli rozhodovat. Zatímco v jiných místnostech může hrát světlo trochu jinou roli, v kuchyních je to prostředek, který nám usnadňuje práci při přípravě jídla, navíc nám napomáhá k eliminaci bolestí hlavy. Při výběru tohoto kuchyňského osvětlení má vliv hlavně to, že nevezmeme v potaz výšku stropu i velikost celkové místnosti. Automaticky saháme po jednom centrálním světle, ale to nedostačuje. Nutná je investice i do dalšího, takzvaného doplňkového osvětlení.

Začínáme hlavním světlem

I když je nutné pořídit i takzvané doplňkové osvětlení, při výběru začínáme jednoznačně tím hlavním. Takzvané centrální světlo nám rozsvěcuje místnost celkově a obvykle nám nedosahuje do všech rohů místnosti. Nevadí, proto existuje doplňková varianta.
Tou bývají nejčastěji LED světelné pásky, které jsou oblepené v okolí kuchyňské linky. Důvod je prostý – poskytuje nám dostatečné světlo při přípravě nejrůznějších pokrmů. V kuchyních naopak nemají místo tradiční lampy, které by spíše zavazely svými rozměry. Volíme výraznou, ale rozměrově prakticky neviditelnou alternativu.
Navíc LED pásky je možné koupit v ekologickém čili úsporném provedení, což jde ruku v ruce s nízkou energetickou spotřebou domácnosti. Dosahují dokonce i dlouhé životnosti, což vaše peněženka také ráda uslyší.

Osvětlení kuchyně musí být především promyšlené

Zpět na stránku blog